KIA Türkiye

logotGüney Kore’nin ilk bisiklet ve otomobil üretici firması olan KIA, 1944 yılından bu yana istikrarlı büyümesi ve yaratıcı teknolojileri ile global otomotiv pazarının yıldızları arasına girdi. Halen Güney Kore’nin otomotiv endüstrisine yön veren KIA, dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markaları arasında yer alıyor.

2015 yılı sonu rakamlarına göre satış bazında en büyük dokuzuncu küresel otomobil üreticisi konumunda bulunan KIA, dünya çapında 50 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. 44 milyar dolar küresel gelire sahip olan KIA, 180 ülkede 5,500 bayi ile müşterilerine hizmet veriyor. 2015 yılında dünya genelinde 3 milyona yakın otomobil satışı yapan KIA, büyümekte olan küresel talebi karşılamak için üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor.

Otomotiv endüstrisinin önde gelen tasarımcılarından biri olan Peter Schreyer’in 2006 yılında KIA’nın tasarım vizyonunu yeniden belirlemesiyle yükselişe geçen KIA, 2009 – 2015 döneminde 50 adet büyük çaplı ürün tasarım ödülü kazandı. KIA markası, Interbrand’in 2015 yılı Best Global Brands (En İyi 100 Küresel Marka) listesinde 100 marka arasında 74. sırada yer aldı. KIA aynı zamanda Interbrand 2014 Best Global Green Brands (En Çevreci Küresel Markalar) sıralamasında ise 50 uluslararası marka arasında 35. sırada yer buldu.

KIA’nın küresel çapta üst düzey spor organizasyonlarına destek vermesi marka değerini artıran unsurların başında geliyor. UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Resmi Partnerleri arasında yer alan KIA, FIFA Dünya Kupası’na da 2022 yılında kadar destek verecek. KIA bu iki büyük organizasyon ile birlikte Avustralya Açık Tenis Şampiyonası’na ana sponsorluk yaparken, NBA ligi ile de işbirliğini sürdürüyor. KIA, tenisin süperstarı Rafael Nadal’la 2020 yılına kadar işbirliği yapacak.

KIA, Türkiye’de 2001 yılından bu yana Çelik Motor distribütörlüğünde ilerliyor. Çelik Motor’un yarım asırlık deneyiminin katkısıyla Türkiye’de atağa kalkan KIA, sektörünün önemli oyuncularından biri haline geldi. Türkiye’nin farklı bölgelerinde hizmet veren 41 KIA bayisi bulunuyor.

KIA özellikle yenilikçi tasarımıyla dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fark yaratıyor. KIA’nın Sorento, Sportage, cee’d, Soul, Picanto, Rio ve K2500 modelleri Türkiye’de müşterilerle buluşuyor. KIA’nın SUV segmentine yeni bir anlayış getiren modeli Sorento, 2004 – 2009 yılları arasında beş yıl boyunca en çok satılan KIA modeli oldu. KIA markası, Sorento ve Sportage gibi iki amiral gemisi modelinin etkisiyle Türkiye’deki pazar payını artırmaya, otomotiv tutkunlarına yeni deneyimler yaşatmaya devam ediyor.