Satış ve Servis

Türkiye’nin dört bir noktasında bulunan herhangi bir KIA yetkili servisine girdiğinizde sizlere aşağıdaki 10 adet servis hizmet ilkelerine uygun şekilde davranılacağına emin olabillirsiniz.

RANDEVU Kia Yetkili Servisleri’ ndeki randevunuzu sizin programınıza göre ayarlarız.

KARŞILAMA Sizi servis alanlarının girişinde güleryüzlü ve içten bir KIA personeli ile karşılarız.

TAKİP Aracınızı almaya geldiğinizde, yapılanların detayını ve ücretlerini açıklar; bu konulardaki tüm sorularınızı cevaplarız. Servislerimizden ayrıldıktan sonra da oluşabilecek sorularınızı memnuniyetle cevaplarız.

ARAÇ TESLİM Aracınızı almaya geldiğinizde, yapılanların detayını ve ücretlerini açıklar; bu konulardaki tüm sorularınızı cevaplarız. Servislerimizden ayrıldıktan sonra da oluşabilecek sorularınızı memnuniyetle cevaplarız.

SON KONTROL Servis işlemleri tamamlandıktan sonra aracınızla ilgili tüm işlemlerin eksiksiz yerine getirildiğinden emin olmak için Son Kontrol Teknisyenlerimiz tarafından kapsamlı bir final kontrol gerçekleştirilir.SERVİS İŞLEMLERİNİN TAKİBİ Onarım sürecinde ve teslimat zamanında herhangi bir değişiklik olması durumunda sizi derhal bilgilendiririz.

SERVİS İŞLEMLERİNİN GERÇEKLEŞMESİ Servis işlemlerinizi tam zamanında, garantili yedek parça ve işçilikle; KIA Teknik Eğitimlerini almış, uzman tekniksyenlerimiz tarafından gerçekleştirilir, size söz verdiğimiz şekilde aracınızla ilgili beklentilerinizi karşılarız.

ÜCRETLENDİRME Ücretlendirme ile ilgili tahmini bilgiyi size verir, onayınızı almadan herhangi bir işlem yapmayız.

ONARIM TALİMATLARI Aracınızla ilgili herhangi bir onarım işlemine başlamadan önce, işlem detaylarını sizinle paylaşır ve sizden ön onay imzası talep ederiz.

ARIZA TESPİTİ Söylediklerinizi dikkatle dinler, aracınızla ilgili arızaların tespitini eksiksiz olarak yaparız.